Psilikono teatras
“išplėšk sielą”

miniatiūrinių silikono lėlių ir gyvos muzikos
spektaklis (50 min.)
pagal Oscar Wilde pasaką “Žvejys ir jo siela”

                      Šiuolaikinis žmogaus drąsiai eksperimentuoja savo kūnu: organų transpantacija, plastinė chirurgija, lyties keitimo operacijos jau nebestebina. Ateina metas eksperimento švieson išplėšti sielą - apčiuopti ją, atskirti nuo kūno, tyrinėti, patikslinti jos svorį šiandienos pasaulyje.
Šiuo projektu Psilikono teatras atsigręžia pats į save (psyche, gr siela + silikonas = psilikonas) ir, pasitelkdamas visas silikono lėlių, gyvos vaizdo projekcijos ir muzikos teikiamas galimybes,  mėgina peržengti realybę ir sukurti kitą – bauginančią sielos tikrovę. Nes, anot Oskaro Vaildo, „siela – tai baisi realybė”.
Spektaklio siužetas remiasi O.Vaildo pasaka “Žvejys ir jo siela”. Jaunas žvejys pamilsta undinę. Šiai neįprastai meilei būtina viena sąlyga: kad galėtų būti su savo mylimąja žvejys turi atsikratyti sielos, mat jūros gyventojai sielos neturi. Atlikęs slaptą ritualą žvejys atskiria sielą nuo kūno ir panyra į jūros gelmes pas mylimą undinėlę. Bet siela atkakli - ji grįžta, braunasi atgal į žvejo kūną, gundo jį, kovoja dėl meile perpildytos žvejo širdies. 
Jaudinanti meilės istorija virsta aršia kova. Kūnas, siela ir širdis spektaklyje praranda vientisumą, Dievo kūrinys suskaidomas į dalis, kurios nutolsta viena nuo kitos, grumiasi ir vėl susijungia.
“Išplėšk savo sielą”  - tai įtikinama psichinio peizažo vizualizacija, malonumų slėniai ir sielvarto bedugnės, kur grožis ir žiaurumas, meilė ir mirtis yra visai šalia vienas kito. Siela čia tampa matoma ir apčiuopiama, iš tamsos išplėšiamas gelmių pasaulis - žmogaus fantazijos veisykla, kurioje tarpsta kūrybingumo ikrai.
Kūrybiniai vandenys, kuriuose vystėsi spektaklio idėja, buvo optimalios temperatūros. Baltijos bangas sušildė Adrijos jūros srovės: spektakliui muziką sukūrė ir gyvai įgarsina kroatų grupė Choco Jazz.
Muzika ir vaizdas susijungė šį rugsėjį, Psilikono teatrui reziduojant Zagrebe. Ten spektaklis pristatytas publikai teatro festivalyje „Ganz New Festival” (The Festival of Developmental Theater).
Choco Jazz garsą išgauna įvairiausiais instrumentais: klavišiniais, Havajų gitara, akordeonu, žvangučiai, lūpine armonikėlė, žaisliniais meškučiais ir keraminiais puodukais. Todėl grupės neįmanoma priskirti kokiam nors žanrui. Visą instrumentų įvairovę į šiltas, melodingas dainas suaudžia dvi grupės vokalistės - Lea Dido (sopranas) ir Nina Jukic (altas) bei grupės perkusininkas Alexander Forstner.
Choco Jazz dainos sklidinos gražios melancholijos, nes dažniausiai dainuojama apie meilę. Ir šaltus butus. Teatro projektai jiems nėra naujiena – už muziką spektakliui “Šarengrad” (Teatar &TD, Zagreb) šiemet grupė pelnė apdovanojimą festivalyje Marulić’s Days (Kroatijos Nacionalinis Teatras Splite).

Fotografijos


Oskaras Vaildas,“Doriano Grėjaus portretas”, “Vaga”, Vilnius 1989,175 psl.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Vienas laukiamiausių renginių "Kultūros naktyje" – Neries krantinėje prie Baltojo tilto įvyksianti Kauno "Psilikono" teatro spektaklio "Išplėšk sielą" premjera. Ją gyvai įgarsins džiazo trio iš Maskvos "Jazzator". Šiuo projektu kūrėjai siekia eksperimentų su žmogaus kūnu fone apčiuopti sielą – atskirti ją nuo kūno ir ištirti jos svorį šiandienos pasaulyje. Po debiuto Vilniuje, pasaulinė spektaklio premjera įvyks tarptautiniame gatvės teatro festivalyje Olandijoje. "Psilikono teatras" kviečia atsigręžti į save (psyche, gr siela + silikonas) ir, pasitelkdamas silikono lėlių, gyvos vaizdo projekcijos ir muzikos teikiamas galimybes, mėgina peržengti realybę ir sukurti kitą – bauginančią sielos tikrovę. Nes, anot Oskaro Vaildo, "siela – tai baisi realybė". Spektaklio siužetas remiasi O.Vaildo pasaka "Žvejys ir jo siela". Jaunas žvejys pamilsta undinę. Šiai neįprastai meilei būtina viena sąlyga: kad galėtų būti su savo mylimąja žvejys turi atsikratyti sielos, mat jūros gyventojai sielos neturi. Mėnulio pilnaties naktį atlikęs slaptą ritualą žvejys atskiria sielą nuo kūno ir panyra į jūros gelmes pas mylimą undinėlę. Bet siela atkakli – ji grįžta, braunasi atgal į žvejo kūną, gundo jį, kovoja dėl meile perpildytos žvejo širdies. Jaudinanti meilės istorija virsta aršia kova. Kūnas, siela ir širdis spektaklyje praranda vientisumą, Dievo kūrinys suskaidomas į dalis, kurios nutolsta viena nuo kitos, grumiasi ir vėl susijungia. "Išplėšk savo sielą" – tai įtikinama psichinio peizažo vizualizacija, malonumų slėniai ir sielvarto bedugnės, kur grožis ir žiaurumas, meilė ir mirtis yra visai šalia vienas kito. Siela čia tampa matoma ir apčiuopiama, iš tamsos išplėšiamas gelmių pasaulis – žmogaus fantazijos veisykla, kurioje tarpsta kūrybingumo ikrai. Gyva muzika yra neatskiriama "Psilikono teatro" spektaklių dalis, nes jų kūrimas visada yra gyvas procesas. Pasak teatro įkūrėjos Auksės Petrulienės, muzikantai savaip įtakoja scenarijų, nulemia ne tik spektaklio nuotaiką, bet ir idėją. Spektaklis "Išplėšk sielą" – birželio 16 d.24.00 val., Neries krantinėje prie Baltojo tilto.